



Soha nem főzök semmi gombásat, mert Gergő utálja, én meg nem akarom magamra haragítani, mert akkor lenne nemulass :-))
Persze ez nem igaz ;-)), mégsem veszek soha gombát, mert ennyit igazán tiszteletben lehet tartani, én pedig kompenzálom magam éttermekben, vagy ha csak a csajoknak főzök, és eszembe jut például ez a világ legeslegfinomabb melegszendvicse. Gombakrémes, igazi kenyéren!, jó sok borssal, és sok friss petrezselyemmel (jelen esetben nincs benne friss petrezselyem, mert 3 egymást követő boltban sem találtam – ez a halálom egyébként, hogy néha annyira egyszerű alapanyag hiánya miatt gondolhatok ki valami más vacsorát). Szóval ebből kimaradt a friss petrezselyem, de ti ne hagyjátok majd ki.
Hozzávalók: 4 szelet kenyér, 20-25 dkg gomba, 1 tv paprika, 1 nagy fej hagyma, 1 kávéskanál liszt,
A karikára vágott hagymát minimális olajon megpirítjuk, beletesszük a felkockázott paprikát, aztán rádobjuk a megmosott, felszeletelt gombát, és addig sütjük, míg a gomba leve teljesen el nem tűnik. Rászórjuk a kiskanál lisztet, só, bors, szerecsendió, és az apróra vágott petrezselyem, majd felöntjük a tejszínnel és besűrítjük. Beleütjük a tojást, beledobunk egy marék reszelt sajtot és alaposan összekeverjük. A maradék sajtot a tetejére szórjuk, és mehet a sütőbe.
Figyelem! Ha valakinek véletlenül van kéznél egy óriáskiflije, azzal lesz igazán mennyei :-)
Van egy hatalmas porcelántálam, ami még a Dédié volt. Hatalmas, nagyon nehéz, és egy kicsit ki van csorbulva az oldala. Egyáltalán nem az ikeás-praktikus vonalat képviseli, és olyan nagy, hogy egy külön polc kell neki a konyhaszekrényben. Mégis őrizgetem, még a pincébe sem engedem levinni, mert olyan jó rágondolni, hogy régen a Dédi ebben tette az asztalra a szilvás gombócot, galuskát, káposztástésztát, és hogy itt ez a tál most az én konyhámban, és mennyi mindent látott már. A Dédipapa hordókészítő mester volt és nap mint nap tíznél is több segéd, és legény ülte körül az asztalát a családon kívül, kellettek hát az ilyen hatalmas tálaló edények. Két főre persze ritkán veszem elő, de a múltkori vendégségre direkt valami olyan rusztikus kaját próbáltam kitalálni, hogy passzoljon a tál rusztikus hangulatához.
Hozzávalók: (4 főre) ½ kg darált hús, 2 fej fokhagyma, 3 hámozott paradicsom konzerv, 1 tojás, nagy marék friss bazsalikom, 1 zsemle, só, bors, olivaolaj
2 evőkanál olivaolajat megforrósítok, és belenyomom a fokhagymát 3-4 gerezd kivételével. Éppen csak megkeverem, máris lehúzom, hagyom kihűlni, majd az egészet a húshoz adom. A masszához adok egy egész tojást, jól megsózom, borsozom, és hozzágyúrom az apróra vágott friss bazsalikomot, és az előzetesen kicsit beáztatott zsömlét. Kicsi golyókat formázok, és forró olajban szép barnára sütöm őket. Míg sülnek, egy lábasban ismét olajat melegítek, belekarikázom a maradék fokhagymát ráöntöm a darabolt, hámozott paradicsomot, ebbe is jön só, egy kis kanál barna cukor, majd a kisült golyókat a szószba dobálom, és kb. 15 perc alatt készre főzöm.
Ez a husi biztosan finomabb friss illatos őszibarackkal, de komolyan mondom, hogy befőttből sem volt rossz. Nem mindegy persze, hogy milyen a befőtt, én a Nagyi nyáron eltett barackját használtam, és nagyon jól működött, pedig nem vagyok túl nagy rajongója a gyümölcsös húsoknak, ezt talán már említettem is. Ezt a receptet valamikor Jamie műsorában láttam, de lehet, hogy nem is ez volt pontosan, alig emlékszem rá, lehet, hogy nem barack volt, vagy nem karaj, vagy nem rozmaring.
Vigyázat! A kötözéshez ne használjunk színezett spárgát, cérnát, fonalat, mert könnyen úgy járhatunk mint Bridget Jones a kék húslevessel.
Hozzávalók: ½ kg karaj egyben csont nélkül, 1 üveg illatos barackbefőtt, néhány rozmaring ág, 5-6 kanál olaj, fehér bors, fahéj, só
A húst megmossuk, és alaposan bedörzsöljük a fehérbors, fahéj és só keverékével. Kicsit állni hagyjuk, amíg kinyitjuk a barackbefőttet és egy szűrőben jól lecsöpögtetjük. Veszünk ezután egy darab spárgát és a jól befűszerezett húsra körkörös mozdulatokkal rákötözzük a fél barackokat, amiket előzetesen alaposan rálapogattunk. Öntünk alá egy kis olajat, és egy deci vizet, és lefedve 200 fokos sütőben kb 1 órán át sütjük. Ezután megnézzük, elég puha-e és ha igen beledobáljuk a rozmaringot, és még 10-15 percig fólia nélkül sütjük. Én a friss rozmaringot mindig csak a vége felé szeretem beletenni igy nem fő szét teljesen de kiadja az aromáját, ami esetünkben bőven elég is. Kicsit várjunk, míg kihűl, aztán óvatosan vágjuk le róla a spárgát, és szeleteljük fel.
Nem olyan régen fedeztem fel újra fekete retket. Mikor kicsik voltunk Anyu télen sokszor ezt adott a szendvics mellé – csak simán reszelve és jól megsózva – de valahogy az utóbbi években teljesen leszoktam róla, ami nagy hülyeség volt, mert nagyon nagyon finom akármilyen szendvicshez, és tele van C vitaminnal. Jótékony élettani hatásai közé tartozik többek között, hogy gátolja az epekőképződést, és segíti az emésztést. Nagyi régen a levét mézzel elkeverte és azt itatta velünk, ha nagyon köhögtünk. Hogy használt-e, nem emlékszem, de az biztos, hogy a Nagyi úgy gondolta használ, akkor meg lehetett benne valami. Szerintem télen zseniális alternatívája az erővel érlelt sápadt-narancssárga semmilyen ízű paradicsomoknak, és az ezer forintos kaliforniai paprikának. Arról már nem is beszélek, hogy kilója
Hozzávalók (2 fő): 15-30 dkg fekete retek, 3 ek tejföl, 15 dkg natúr sajtkrém, nagy marék snidling, frissen őrölt bors, só
Minél kisebb és kemény gömböcöket válasszunk, ezeknek nem fás a közepük. Reszeljük le a retkeket nagyon alaposan sózzuk be, és hagyjuk pihenni kb. 20 percig. Csurgassuk le a levét, tegyük egy tálba és keverjük hozzá a tejfölt, a krémsajtot és a snidlinget. Szórjunk rá jó sok frissen őrült borsot, és kész. Szerintem rozskenyérrel a legjobb
Túltengünk leves fronton, nem csak a blogon, de a valóságban is. Szinte minden nap levest vacsorázunk, ennek két egyszerű és egy bonyolultabb oka van. A bonyolultabb az – nem sikerült rájönnöm még, hogy lehet, de ehhez van kedvünk. Én is csodálkozom. Régen, gyerekként ugyanis a leves szó a doktornénivel, a délutáni alvással, és a hajmosással versengett a leggázabb dolog kitüntető címért, és név szerint tudom azt az egyetemi csoporttársamat is, aki egy szigorlat előtt arról mesélt, úgy várja már, hogy vége legyen már a vizsgaidőszaknak, mert akkor hazamegy és az anyukája húslevest főz neki, mert ez ugyanis az ő kedvenc étele. Emlékszem, úgy néztem rá, mint egy őrültre egyrészt, hogy lehet ilyesmivel elfoglalva valaki egy egyetemes politikai eszmetörténet szigorlat előtt, másrészt meg ki az a vélhetőleg teljesen elborult ember, akinek a kedvenc étele egy leves, legyen az bármilyen fajta is. Szóval még nem is olyan régen eszembe sem jutott volna levest főzni most meg bármilyen levest imádok. Na ez hogy lehet, ezt magyarázza el valaki.
Amellett, hogy ehhez van kedvünk, a másik két oka a sok levesek hogy tök jól lehet vele fogyózni és hamar kész is van. A fogyózásra persze nem minden leves alkalmas, a fenti karfiol levesben van például egy csomó tejszín, de ha nem eszünk mellé szénhidrátot, akkor elmegy.
Hozzávalók (4fő): 60 dkg karfiol, 2 szál fehérrépa, 5dkg zeller,
A felkarikázott póréhagymát kicsit megpároljuk a vajon, majd hozzádobjuk a megmosott és darabokra vágott többi zöldséget, alaposan összepirítjuk. Rászórjuk a tárkonyt és felöntjük vízzel, jól megsózzuk, teszünk bele egy kis fehér borsot. Nagyon puhára főzzük, és mikor kész összebotmixerezzük. Lassan belecsurgatjuk a tejszínt, egyet forralunk rajta, és kész. A tányér aljába tegyünk egy marék cheddart és szedjük rá a levest. Semmi bonyolult nincs benne, de nem is kell minden nap bonyolultat főzni. :)