
2008. december 31., szerda
B.U.É.K!

2008. december 28., vasárnap
Vendégmignon - Karácsonyi mézes marcipánkalács

Mégis úgy döntöttem, hogy az én gyerekeimet már kicsit kreatívabb feladat elé állítom. Az eredmény pedig jóval egyedibb és nem utolsó sorban, lényegesen egészségesebb, szerintem remek alternatívája a – mai szemmel már, lássuk be, rémes – sztaniolpapírba csomagolt krémes és zselés cukorárunak.
Így nálunk lassan hogyománnyá válik, hogy Karácsony előtt, minden évben, elkészítjük a gyerekekkel a saját mézeskalács díszeinket, selyemszalagot fűzünk át rajtuk és mondhatom, a legszebb díszek lesznek a karácsonyfán, nem beszélve a fantasztikus fűszeres mézeskalács illatról, ami az ünnepek alatt belengi az egész lakást. A gyerekek imádják, mert kiélhetik magukat, gyömöszölhetik a tésztát, tetszés szerinti formákat szaggathatnak (nálunk idén készült elefánt, ló és emberke is), feldíszíthetik természetes finomságokkal és akkor sem történik semmi, ha közben eszegetnek a tésztából vagy a díszítésből…
Hozzávalók: 25 dkg méz, 5 dkg vaj, 3 tojás, 10 dkg porcukor (nagyon jó nádcukorral is!), 1 tk őrölt fahéj, 1 tk sütőpor, 35 dkg sima liszt és 30 dkg mandulaliszt, a formázáshoz különféle alakú tésztaszaggatók, a lyukasztáshoz vastag szívószál, díszítéshez pl. egész dió, egész vagy szeletelt mandula, pattogatott amarántmag, mák, szezámmag, lenmag, beteríthetjük az egészet vagy rajzolhatunk rá cukormázzal…

A mézet és a vajat meglangyosítjuk. Egy másik edénybe beletesszük a tojásokat, a porcukrot, a fahéjat és a sütőport és jól összedolgozzuk. Beleöntjük a langyos mézbe és ezzel is kikeverjük, majd kézzel belegyúrjuk a sima lisztet és a mandulalisztet. Nem baj, ha ilyenkor még ragadósnak érezzük, ugyanis 1 napig letakarva, szobahőmérsékleten kell pihentetnünk, akkor nyeri el a megfelelő állagot.
Alaposan belisztezett deszkán nyújtsuk ki 2-4 mm vékonyra és indulhat a móka!
A tetejét sütés előtt kenjük be felvert egész tojással, ettől szép fényes lesz, díszítsük és lyukasszuk ki szívószállal. Sütőpapírral bélelt tepsiben süssük, 150 fokon kb. 10 perc kell neki.
Cukormáz: 1 tojásfehérjét 15 dkg porcukorral és egy kis citromlével habnak felverünk. A kisült mézeskalácsokat rácsra tesszük és a cukormázat kiskanál hegyével rácseppentjük majd óvatosan szétterítjük az egészen vigyázva, hogy a lyukba ne follyon bele. Vagy rajzolhatunk is vele házi készítésű habzsák segítségével úgy, hogy uzsonnás zacskóba töltjük, aminek a sarkán egy pici lyukat vágunk.

Ha a mézeskalács megéri, hogy kiszáradjon, tegyük lezárt edénybe egy négybe vágott almával, egy napon belül ismét finom puha lesz.

2008. december 18., csütörtök
Fűszeres vaníliás almakompót

Hozzávalók: 1kg alma, 2 rúd fahéj, 2 tk reszelt gyömbér, 1 citrom, 1 vanília rúd, 1 csipet őrölt szegfűbors, néhány szegfűszeg, 8-10 ek méz
Az almát megpucolom és feldarabolom, és annyi vizet öntök rá, hogy ellepje. A fűszerek hozzáadásával addig főzöm, míg megpuhul (de vigyázzunk, ne főzzük szét). A citromot és mézet csak azután adom hozzá, hogy langyosra hűlt. Ilyenkor még kóstoljuk meg, és ízesítsük utána, ahogy nekünk tetszik.
2008. december 17., szerda
Dicsekvés - Benne vagyunk a Wellnessben!


2008. december 15., hétfő
Karamellizált diótorta


A tésztát gyorsan összegyúrjuk (összemorzsoljuk), vigyázva, hogy minél kevésbé melegedjen fel. Ha összeállt, hűtőbe tesszük 20 percre.

2008. december 9., kedd
Tejszínes tengeri hal

2008. december 8., hétfő
Ánizsos teasütemény – Miss Marple kedvence - VKF. XXI.

„ Az utolsó vajasmorzsát is bekebelezte, és tétován körülnézett. Henry azonnal ott termett. Nem gyorsan vagy sietősen. Úgy tűnt, egyszerre csak ott volt.
- Hozhatok még valami egyebet, asszonyom? Süteményt?
- Süteményt? – Lady Selina habozott.
- Kiváló ánizsos süteménnyel szolgálhatunk asszonyom, csak ajánlani tudom.
- Ánizsos sütemény? Évek óta nem ettem ánizsos süteményt! Igazi ánizsos sütemény?
- Ó igen asszonyom. A szakácsnak már nagyon régen birtokában van a recept. Bizonyos vagyok benne, hogy ízleni fog önnek.
Henry rápillantott kísérete egy tagjára és a legényke azonnal eltávozott, hogy felkutassa az ánizsos süteményt.”
A helyszín a békebeli hangulatot árasztó Bertram szálló, ahová néhány nap pihenésre érkezik Miss Marple, és ahol természetesen azonnal bonyodalmak közepébe csöppen. Teázgat, ánizsos süteményt és vajas kekszeket, régimódi édességeket eszeget, beszélget a többi vendéggel, majd a szokásos módon göngyölíti fel a bűntény szálait. A regény nem tartozik Agatha Christie legjobb könyvei közé, sőt szerintem elég vérszegény, de a szálló hangulatát és az előforduló tipikusan angol sütik leírását imádom.
Az ánizsos csillagocskák valóban nagyon jók lettek. Édesek, és fűszeresek, tea mellé valók. Megnyugtatásul sietek közölni azokkal, akiknek Gergőhöz hasonlóan az ánizs szó hallatán sürgősen hányingerük lesz, hogy a kész süteményben nem lehet az ánizst beazonosítani, az eredmény egy fűszeres nagyon kellemes teakeksz. Lesz.
Hozzávalók: 20 dkg vaj, 30 dkg cukor, 40 dkg liszt, 1 narancs héja, 2-3 teáskanál ánizsmag, 1 teáskanál őrölt szegfűszeg, 2 egész tojás, 1 tojásfehérje (a kenéshez)
Az összetevőkből rugalmas tésztát gyúrunk, csillag alakú szaggatóval kiszaggatjuk. A tetejüket megkenjük tojásfehérjével, és megszórjuk kristálycukorral vagy szeletelt madulával. 140 fokos sütőben 30-40 percig sütjük.
2008. december 5., péntek
Párizsi gasztrotúra - maki sushi vol. 7.




2008. december 3., szerda
A 20 eurónyi túlsúly oka...




2008. december 2., kedd
Sült csülök barna sörrel

Csülök sütésre ritkán van alkalom. Mert gondoljuk csak meg: két főre nem áll neki az ember, hiszen egy csülök két embernek sok, mindenképpen vendégek kellenek hozzá.
De a vendégek többsége (legalábbis a mi társaságunkban) leginkább könnyű vacsorára szavaz, a csülök általában rémisztően hat a baráti körünket nagyrészt kitevő zsír és szénhidrátfóbiás harmincasok között (saját magunkat is beleértve :-)).
Aztán ott az időtényező, egy jó sült csülök elkészítéséhez minimum három óra kell, de valójában a szabály az, hogy a ráfordított sütési idő egyenesen arányos a végeredménnyel. Így nem tartom túlzásnak a 8-10 órát sem (Nigellánál ugye láttunk már 24 órán át sütött bárányt, bár én nem tudnék aludni, ha menne éjjel a sütő, egészen biztosan tűzvészről álmodnék, és percenként felkelnék megnézni nem ég-e a ház:-)).
A képen látható darab 6 órán keresztül sült, ritkán van idő ennyit várni. Ez alkalommal szerencsére volt: a semmittevős-otthonlévős szombat frappáns alkalomnak bizonyult, plusz a lányok is átjöttek (pont az a kettő, aki szerencsére nem a nap 24 órájában aggódik a súlya miatt :-)).
3 dologra figyeljünk nagyon: az alapos sózásra, a tökéletes befedésre, és a végén a többszöri locsolgatásra. Ha ezt lelkiismeretesen végigcsináljuk, a világ legjobb csülkét kapjuk omlós, olvadós, ize, és vajpoha lesz, és kb. 10 perc néma falatozás után a tepsiben csak egy klasszikus frédibéni csont marad.
Hozzávalók: 1 db felső (azt hiszem így hívják) csülök, egy üveg barna sör,
A megmosott húst mindenhol nagyon alaposan bedörzsöljük a só, bors és kömény hozzáadásával készített fűszerkeverékkel. Nyugodtan használjanak köményt azok is, akik nem kifejezetten szeretik, a malaccal ugyanis csodát tesz, és 6 óra sütés után csak a zamatos hús marad, ott már nem lehet a köményt külön beazonosítani. Hagyjuk állni 10 percet, aztán tegyük egy nagy tepsibe, öntsünk alá kb.
2008. december 1., hétfő
Párizsi gasztrotúra - poulet paprika vol. 6





2008. november 26., szerda
Párizsi gasztrotúra - egy nap az étteremben vol 5.

Ami a mikrót illeti, hát igen. Ki kell ábrándítsak mindenkit, hogy használják, és azt hiszem nem ez az egyetlen hely. Biztos van egy szint, ami fölött nem engedik be a konyhába, de hát a szakácsok is rájöttek már, hogy mennyire praktikus, gyors ésatöbbi...



2008. november 25., kedd
Levendulás forrócsoki
Egy pöti franciás hangulat itthonról.
Illatos, édes, sűrű szín és ízharmónia.
Csészéből, nem bögréből.
Hozzávalók: 1,5 tábla 70-80% kakaótartalmú étcsoki,
2008. november 24., hétfő
Párizsi gasztrotúra - egy nap az étteremben vol 4.







2008. november 21., péntek
Párizsi gasztrotúra - briósban sült alma vol. 3







2008. november 20., csütörtök
Párizsi gasztrotúra - francia briós vol. 2.



Első nap, mikor megérkeztünk az étterembe eléggé izgultam egyrészt, mert már láttam, hogy a "chef tud angolul" állítás erősen túlzó, másrészt hirtelen abban sem voltam biztos, hogy valaha tudtam-e főzni, vagy fogtam-e már fakanalat a kezembe az életemben. Miután eldöntötték, hogy milyen ruhát is vegyek (farmerban, pulcsiban és csizmában mentem), megkaptam a kötényemet és a Jérémie előguberálta valahonnan a saját klumpáját. Megmutatták, hogy a konyharuhát a köténybe kell tűzni. És készen is álltam. Már kezdtem érezni, hogy ez naggggyon jó lesz. A továbbiakban nem is volt nagyon időm zavarban lenni, mert Jérémie máris bedobott a mélyvízbe: brióst kellett csináljak. Jéééézusom gondoltam, tuti, hogy most nem fog megkelni a tészta, vagy valami hasonló tragédia történik, de minden a legnagyobb rendben folyt. Pár nappal később az újabb briós adagnál sikerült elégetnem egy tepsi tésztát, persze teljesen kiakadtam. Én hülye nem néztem meg, hogy a velős csont sütéséhez feljebb vették a sütőt... Totál letargiámat Jérémie könnyítette valamelyest, mikor mondta, hogy egy nagy konyhában kb. 30 tepsi sütemény égetnek el naponta... Szóval. A tésztát bedagasztottam (nem én, hanem a természetesen Kitchen Aid márkájú robotgép), aztán meg is kelt a tűzhely fölött és kezdődhetett a briósok megformázása. Ezt Jérémie úgy csinálta, hogy egy hosszú hengert formázott a tésztából, majd 10 egyenlő részre vágta és minden kis golyót meghajtogatott, majd a tenyerei között az asztalon pörgetve a tésztát kör alakúra pofozta. Az első után már én csináltam, próbáltam úgy, ahogy az előbb láttam, de persze nem lett olyan szép szabályosak mint az övé volt. Közben odajött és mondta, hogy ne nyomjam annyira a tésztát, mert kimennek belőle a buborékok és nem lesz jó. Persze, hogy tudom, hogy a kelt tésztát nem kell nyomorgatni, próbáltam is nagyon finoman hozzájuk nyúlni, de hát az ő briósa akkor is sokkal puhább lett mint az enyém.

A kis briós tepsiket egy vizes-olajos kencét tartalmazó palackkal kellett befújni. Szuper találmány, annál jobban nem utálok semmit, mint kivajazni a tepsiket és utána törölgetni a vajat az ujjaimról.... A tojássárgához Jérémie egy kis vizet adott, és úgy kentük meg a briósok tetejét, a végén egy kis aprított diót szórtunk rá. És mehetett is be a sütőbe.
Hozzávalók (két tepsihez. Elsőre érdemes fél mennyiséggel próbálkozni): 1 kg liszt, 10 deka cukor, 2 deci tej, 2 deci tejszín, pici só, 2 tojás, 10 deka olvasztott vaj, 4 deka friss élesztő
A tetejére: tojássárgája egy kis vízzel elkeverve, darabolt dió
Az a jó egy ilyen éttermi konyhában, hogy minden mindig be van kapcsolva. A grill lap, a fritőz, a tűzhely, a sütő egész nap mennek. Nem kell várni semmire. A másik, amit nagyon megirigyeltem, és ha lesz egyszer saját konyhám tuti rakok bele, az a tányérmelegítő. A tűzhely fölött van egy hosszú rácsos fém polc, amin ott sorakoznak a tányérok. Pont kéznél van. Kenyeret is lehet rajta melegíteni vagy tésztát keleszteni, vagy ha a rendeléssel előbb készültünk el, és még be kellett várni egy fogást, vagy a vendégek még ették az előzőt, ide fel lehetett rakni, hogy ne hűljön ki. Tudom, nem annyira jó az ilyet hallani, de ez van. A visszajövő kenyeres kosarat sem dobják ki, hanem újra kiküldik. A húsok szagolgatása folyamatos és az éppen már nem a legfrissebb hozzávalók kreatív felhasználása is mindennapi feladata a szakácsnak. Minden nap jön új áru, már ismerik a szállítókat, akik információval tudnak szolgálni a többi étteremről is a forgalom alakulásáról és minden egyéb említésre való dologról. Egyik nap egy hatalmas doboz fafüle gomba jött, meg 3 doboz avokádó (érdekes ezek mind érettek voltak, nem úgy mint nálunk, hogy egy hétig kell rohasztanom a konyhában, hogy meg lehessen enni), egy doboz édeskömény, és egy doboz olyan gyönyörű körte, hogy megszólaltak. Sajnos nem volt már alkalmam megfigyelni, hogy hol és milyen formában végezték...A másik nap jött a húsos, egy hatalmas láda csirkével, báránycombokkal, bárány alsócombokkal, velős csontokkal. A franciák is megeszik a velőscsontot, de kicsit másképp mint mi. Félbevágva érkezik, és nem főzik, hanem tepsiben, sütőben kisütik. És kiskanállal! kenyér nélkül! a pout au feu-höz fogyasztják, ami egy gazdag húsleves tulajdonképpen.
Arra elég hamar rá kellett jöjjek, hogy a szakácsnak nem csak főznie kell tudnia. Egyrészt embereket irányít, hozzávalókat rendel, kitalálja a menüt, megtervezi a mennyiségeket, észben tartja, hogy miből mennyi van, hogy mi meddig jó, hogy a maradék/nem friss dolgokat hogyan tudja eladni.
Ebben az étteremben úgy működött a menü, hogy minden nap megváltozott rajta egy-két-három étel és új került fel az elfogyottak helyére. Minden reggel új menüt írtak a fekete táblára. Amikor reggelente megérkeztünk, Jérémie végigkérdezte a fiúktól, hogy melyik ételből mennyi van még, van e hozzá szósz, ha maradt belőle, akkor hány személyre való. Ezután eldöntötte, hogy fennhagyja az étlapon és csak fel kell dúsítani, vagy új mártást kell csinálni, vagy leszedi az étlapról és a.) csinál belőle valami új ételt b.) mi megesszük c.) kidobja.
